Prawidłowy sposób odżywiania nie zastąpi wizyty u specjalisty i terapii farmakologicznej, ale może pomóc w przyspieszeniu procesu powracania do zdrowia.
Eksperci przekonują, że dobra dieta może budować zdrowe nawyki, które przydają się w czasie przechodzenia przez problemy psychiczne, a także zmniejszać ryzyko pogorszenia się stanu. W przypadku osób cierpiących na depresję kompulsywne objadanie się czy nerwowe wypełnianie czasu posiłkami może prowadzić do zwiększenia zaburzeń psychicznych, prowadzących do anoreksji czy bulimii. Korzystanie z pomocy specjalisty i dbanie o zbilansowane, regularne posiłki może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu, a tym samym wspierać organizm w walce z destrukcyjną chorobą. Jak pokazują liczne badania naukowe jedzenie jest silnie związane z odczuwaniem emocji. Z tego powodu stres może objawiać się niekontrolowanym objadaniem lub głodowaniem. Niektóre osoby objadają się słodyczami, ponieważ podczas ich trawienia organizm wydziela endorfiny i poprawia się nasze ogólne samopoczucie.
Podczas procesu leczenia depresji należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników wpływających na skuteczność diety w codziennym życiu. Odpowiednie posiłki zawierają minerały i składniki odżywcze, które są pomocne przy redukcji stresu i regulowaniu pracy jelit oraz lepszemu przyswajaniu wszystkich mikroelementów z jedzenia. Dobrze dobrana dietoterapia pozwala także na dostarczanie organizmowi prawidłowych prekursorów dla neuroprzekaźników i hormonów, które biorą udział w poziomie odczuwanego przez chorego stresu. Zbilansowany sposób odżywiania wspomaga prawidłową pracę mózgu i oddziałuje na oś mózg-jelita, która podczas depresji silnie na siebie działa. Badania naukowe wykazały, że jedną z powszechnych przyczyn występowania stanów depresyjnych jest zaburzenie połączenia jelit z nerwami w mózgu, a tym samym pogorszenie ogólnego samopoczucia i problemów z funkcjonowaniem całego organizmu. Dietoterapia jako jeden z elementów walki z depresją może pomóc wyeliminować wszystkie fizyczne nieprawidłowości, pozytywnie wpływać na samopoczucie chorego i być bardzo pomocna w długotrwałym i przewlekłym leczeniu.
Dietetycy zajmujący się leczeniem stanów depresyjnych podkreślają, że prawidłowo przygotowana dieta dla chorego powinna zawierać kilka nieodłącznych składników odżywczych. Pierwszym z nich jest selen, czyli pierwiastek odpowiedzialny za modulowanie nastroju i prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Oprócz syntetycznych preparatów zawierających mikroskładnik można do codziennego menu włączyć między innymi łososia, jajka, kakao, kaszę gryczaną czy biały ryż. Eksperci przekonują również, że codzienne jedzenie chorego powinna zawierać duże ilości błonnika, kwasów omega-3, witaminy D, cynku, kwasu foliowego, tryptofanu, żelaza oraz witaminy B12. Tych składników można szukać w takich produktach jak brokuły, tłuste ryby, pestki dyni, siemię lniane, drób, żółty ser, nabiał, sezam, słonecznik, szpinak, pomidory, jabłka czy banany.
Przeczytaj też dlaczego warto przesiąść się z samochodu na rower i jak wpływa to na nasze zdrowie psychiczne.
Zdjęcie główne: Polina Zimmerman/pexels.com